Portal wiedzy o zdrowiu – jak racjonalnie z niego korzystać?

Nie przekopuj już sieci! Portal o urodzie na miarę Twoich potrzeb znajdziesz na revelare.pl.

Internet to miejsce, gdzie niezmiernie szybko udaje się wyszperać informacje na każdy temat. Internauci upodobali sobie w szczególności pytanie w wyszukiwarki Google o kwestie zdrowotne, często nawet poprzedzając ostateczną decyzję o wizycie u specjalisty długim szperaniem w sieci z nadzieją na samodzielne znalezienie odpowiedzi na palący problem. Ale czy to dobry model korzystania z informacji dostępnych na portalach o urodzie i zdrowiu?

Portal o urodzie i zdrowiu to nie alternatywa dla profesjonalnej porady lekarskiej

W zalewie artykułów o medycynie, żywieniu i zabiegach estetycznych publikowanych online jest niemało wiarygodnych treści opracowanych zarówno przez specjalistów, jak i przez osoby zauroczonych taką tematyką i od lat działających w zawodach powiązanych z medycyną. Jednakże korzystanie z artykułów umieszczanych na blogach o zdrowiu lub urodzie nie powinno (a właściwie nie może!) opierać się na przyjęcie ich za opcję alternatywną do kontaktu z lekarzem. Blog o zdrowiu oraz urodzie, jeśli zapewnia rzetelnych informacje, może natomiast stać się pożytecznym źródłem pobocznej wiedzy, która uprości użytkownikowi poruszanie się po świecie usług medycznych. Przeczytanie w sieci dokładnego opisu operacji objaśnionej nieskomplikowanym językiem pomoże oswoić pacjenta z procedurą zaplanowanego zabiegu i obniżyć stres z nim związany. Z kolei artykuł przedstawiający objawy sygnalizujące jakąś z chorób, którą czytelnik u siebie dostrzega, może ułatwić mu później komunikację z lekarzem pierwszego kontaktu.

Warto subskrybować portale wiedzy o zdrowiu, ponieważ poza informacjami o najpopularniejszych chorobach, które mogą nas dotknąć, często znajdziemy tam wiele artykułów podpowiadających jak w prosty sposób wprowadzić drobne zmiany do swojego stylu życia, aby uczynić go zdrowszym i mniej obciążającym organizm. Popularne są serwisy przybliżające wartości odżywcze poszczególnych produktów żywnościowych czy prezentujące różne zestawy prostych ćwiczeń. Należy jednak pamiętać, że jeśli potrzebujemy specjalistycznej diety z powodu nadwagi lub choroby wykluczającej pewne artykuły żywieniowe, powinniśmy się zgłosić do specjalisty a nie układać jadłospis na podstawie informacji znalezionych w internecie. Podobnie z ćwiczeniami – jeśli odczuwamy chroniczny ból, to lekarz powinien znaleźć jego przyczynę i zasugerować odpowiednie ćwiczenia na jego złagodzenie lub skierować do rehabilitanta.

Portal o zdrowiu Revelare.pl