Kiedy wykonać badania psychologiczne kierowców?

badania psychotechniczne Bielsko Biała, badania psychologiczne kierowców Bielsko

Na bezpieczeństwo na szosach w szczególnej mierze rzutują kwalifikacje obsługujących poruszające się po nich samochody. Szczególnie istotne jest to w przypadku kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów i komunikacji miejskiej. W ich sytuacji ważne są tak kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego powodu kierowcy z tych zawodów w myśl przepisów powinni w odpowiednim terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem powiedzieć na ich temat parę zdań. Jak często powinny być przeprowadzane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Czego spodziewać się na badaniach psychotechnicznych kierowców?

Badania kierowców muszą być wykonywane co pięć lat. Ta zasada nie obowiązuje z kolei kierowców, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – muszą bowiem wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Mają one formę konwersacji z kierowcą, podczas której odpowiada on na zadania na temat zachowań w skrajnych sytuacjach. Następna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem przeprowadzane są testy na odpowiednich maszynach, podczas których sprawdzana jest postrzeganie prędkości, podzielność uwagi umiejętność szybkiej reakcji i dostrzeganie w ciemności.

Jak podnieść szansę podczas badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na wizytę ze specjalistą, który w jej trakcie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, musimy pamiętać, że nie dla wszystkich ich rezultaty będą pomyślne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców można jednak nieco podnieść. Jak? W internecie znajdziemy liczne opisy działania urządzeń, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by wcześniej sprawdzić, jak one działają.

Nasze dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]