Jak przebiegają badania wysokościowe

Badania wysokościowe Kęty - więcej o tych usługach.

Praca na wysokościach uważana jest za zajęcie związane z podwyższonym ryzykiem. Żeby wykluczyć ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji, wprowadzono konieczność poddawania się specjalistycznym badaniom sprawdzającym brak przeciwwskazań do wykonywania zawodów wiążących się z pracą na wysokościach. Jak przebiegają takie badania? Co jaki czas trzeba je powtarzać?

Badania wysokościowe – wykluczenie padaczki, krótkowzroczności lub problemów z błędnikiem

Definicja pracy na wysokości zamieszczona jest w Rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Według przepisów uznajemy za nią prace przeprowadzane na powierzchni znajdującej się przynajmniej jeden metr nad poziomem ziemi. Do grupy pracowników wysokościowych należą osoby wykonujące prace m.in. na masztach, drabinach, podestach itd. Specjalne badania pozwalają wykluczyć występowanie problemów ze wzrokiem bądź innych dolegliwości mogących niekorzystnie wpłynąć na jakość pracy. Jak przebiegają badania wysokościowe? Składają się one z kilku stadiów – badania neurologicznego, okulistycznego oraz laryngologicznego. Lekarz diagnozuje pacjenta w kierunku wad wzroku, epilepsji lub chorób błędnika. Dodatkowo trzeba także poddać się ogólnemu badaniu u lekarza medycyny pracy.

Badania wysokościowe – jakie przeciwwskazania eliminują kandydatów?

Badania wysokościowe są ważne przez 2-3 lata. Osoby, które przekroczyły 50 rok życia muszą poddawać się im częściej – raz na rok. Najczęściej pojawiającym się przeciwwskazaniem do pracy na wysokości jest konieczność noszenia okularów, niedowidzenie, jak również cukrzyca i padaczka. Warto podkreślić, że używanie szkieł kontaktowych nie dyskwalifikuje kandydatów, chyba że czynności wykonywane będą w ekstremalnych warunkach (pył, kurz). To jednak nie wszystko – niektórzy pracownicy, oprócz wspomnianych wyżej badań, muszą przejść również dodatkowe testy psychologiczne. Poddawani są im przede wszystkim operatorzy żurawi samojezdnych, ciężkich maszyn budowlanych czy osoby obsługujące pulpity sterownicze.

Nasze dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]