Sklejka szalunkowa – podstawowe informacje

Chcesz zamówić sklejkę szalunkową? Kliknij tu.

Deski szalunkowe to istotny moduł szalunków. Tę rolę mogą pełnić typowe deski z drewna lub płyty wytworzone z innego materiału, jednak na ogół stosowana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można więc postawić obiekty z murami wykonanego z tego materiału. Szalunki są także wykorzystywane w budowlach murowanych, gdzie umożliwiają przygotowanie otworów na stolarkę, czyli drzwi czy okna. Objaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jest nam potrzebna, a nie możemy nabywać własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – typy

Dawniej w szalunkach na ogół wykorzystywane były deski z litego drewna. Te jednakże były kosztowne, a przy tym nie posiadały wymaganych parametrów – zwykle niezbyt dobrze radziły sobie z zawilgoceniem. W związku z tym dziś wykorzystywana jest głównie sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z różnych gatunków drewna – z reguły z topoli, olchy lub brzozy. W ofercie producentów znajdują się różnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, do których produkcji wykorzystuje się kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Drugi często wykorzystywany wariant to sklejka antypoślizgowa zabezpieczona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – a może wynajem?

Przedsiębiorstwa budowlane mają przeważnie swoją sklejkę szalunkową wraz z podzespołami umożliwiającymi jej łączenie. Jeśli jednak zamierzamy wybudować garaż lub dom na własną rękę, nie ma konieczności zakupu wszystkich części szalunków – możemy je wynająć, np. w Małopolsce przez stronę ABCszalunki.pl. Prócz samych desek, firma oferuje też wynajem innych elementów potrzebnych do postawienia szalunków – m.in. głowic i łączników.

Nasze dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]