Silniki na prąd stały – szeroko korzystamy z nich na co dzień

Silniki prądu stałego zamówisz na https://ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.

Dużo sprzętów, z którymi stykamy się na co dzień i bez których nie wyobrażamy sobie życia, stosuje w swoim działaniu silniki elektryczne na prąd stały. Olbrzymie bądź niewielkie, bezszczotkowe albo szczotkowe, te silniki zrewolucjonizowały nasz sposób pracy oraz życia, lecz statystyczny człowiek najczęściej nie ma pojęcia, jak działają te urządzenia, ani z jakich modułów składają się.

Co należy wiedzieć o silnikach elektrycznych prądu stałego?

Rolą silników elektrycznych DC jest zmiana energii elektrycznej na mechaniczną. Jak wskazuje ich nazwa, zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki istnieją od prawie dwóch wieków i nie są osiągnięciem konkretnej osoby. Do ich opracowania, dalszych modyfikacji i w konsekwencji ich wprowadzenia do szerokiego zastosowania w różnorodnego typu urządzeniach, przyczyniły się wynalazki oraz eksperymenty znanych inżynierów połowy XIX w., jak np. Moritz Jacobi, Thomas Davenport czy Michael Faraday. Silniki na prąd stały złożone są ze rotora, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi tworzy się pole magnetyczne, komutatora, nieruchomego statora oraz szczotek. Współcześnie powszechnie wykorzystywane są także silniki BLDC, czyli bezszczotkowe, które głównie w związku z brakiem tej stosunkowo awaryjnej części, są postrzegane za znacznie trwalsze, bezpieczniejsze i są po prostu cenione za dużą niezawodność, a także cichą pracę.

Silniki elektryczne DC to napęd licznych popularnych sprzętów

Teza, iż silniki DC są stosowane zasadniczo wszędzie nie jest przesadą. Jeśli posiadasz czytnik CD albo w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki elektrycznena prąd stały są podzespołem sterowanych zdalnie samochodów oraz pociągów, czyli gadżetów, którymi bawiliśmy się jako dzieci i które zapewne podarujemy również naszym pociechom. Silniki tego typu poruszają duże i małe pompy hydrauliczne potrzebne w licznych gałęziach przemysłu, przykładowo wydobywczej, produkcyjnej i budowlanej. W niedalekiej przyszłości, za sprawą silników na prąd stały przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie normalnością, a już teraz te silniki usprawniają naszą mobilność, bo bez nich nie działałyby modne hulajnogi, rowery elektryczne i segwaye. Z silniczków prądu stałego korzystają też miłośnicy elektroniki do tworzenia najróżniejszych projektów z zakresu mechaniki i robotyki.

Chociaż silniki prądu stałego o niskiej mocy bez przeszkód można zamówić w sklepach hobbystycznych oraz z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego wykorzystania dostępne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących profesjonalnego rozwiązania od szanowanych światowych marek.

Nasze dane:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]