Motoreduktory – układy napędowe o szerokim spektrum konfiguracji

motoreduktory

Motoreduktory to ogólnie mówiąc nierozłączne układy napędowe skonstruowane głównie z przekładni mechanicznej oraz silnika. Jak funkcjonują motoreduktory i jak się je wykorzystuje? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.

Motoreduktor – jaka jest zasada jego działania

Motoreduktory pomagają skuteczniej wykorzystać elektryczne silniki jako napęd w licznych użyciach w przemyśle. Za sprawą przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika jest redukowana nawet do kilkuset razy, przy równoczesnym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Oczywiście efektywność przekładni nigdy nie będzie 100%, w związku z tym zawsze występuje niewielka różnica pomiędzy mocą wyjściową a wejściową motoreduktora. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor mogą też wchodzić inne elementy jak hamulce czy sprzęgła. Niezaprzeczalną zaletą motoreduktorów jest to, iż są to gotowe układy, które można bez problemu znaleźć w oferty producenta tak, żeby ich parametry idealnie odpowiadały wymogom konkretnego projektu. Inżynierzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a czasem miesiące, na żmudne obliczenia oraz testy różnych zestawów elementów. Zależnie od konstrukcji oraz typu przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do niewielkich, umiarkowanych lub dużych obciążeń, a także do krótkiego albo długiego okresu pracy.

Motoreduktor, w którym wykorzystano kilkustopniową przekładnię, pozwala osiągnąć niezwykle wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilku tysięcy.

Zastosowanie i warianty motoreduktorów

Chociaż motoreduktory mogą być budowane w oparciu o kilka wariantów silników (AC, BLDC, DC oraz szeregowych), dzieli się je ze względu na typ przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się zatem motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (z przekładnią walcową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową).

Nie ma raczej takiej gałęzi gospodarki, w której nie można by użyć motoreduktora jako napędu. Czy to przemysł, produkcja żywności bądź transport, dzięki motoreduktorom poruszają się różnorodne automaty, jak mieszadła, podnośniki, linie produkcyjne czy dachy ruchome. Duże zróżnicowanie ich mocy, wielkości oraz typów użytych w nich przekładni i silników sprawiła, że ilość możliwych kombinacji, które obecnie oferują wiodący światowi producenci motoreduktorów, można liczyć już nie w setkach lub tysiącach, lecz wręcz w milionach.

Nasze dane:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]