Thrillery i literatura kryminalne – co sprawia, że są popularne?

Kup kryminalne książki na www.motyleksiazkowe.pl.

Ogromna rzesza pasjonatów książek to fani upiornych opowiadań. Niektórzy preferują powieści na granicy horroru, drudzy kochają zagłębiać się w głębokie zakątki skomplikowanych umysłów psychopatycznych morderców czy bestialskich kryminalistów. W ogromie kanałów telewizyjnych i podcastów, na których udostępnionych są setki produkcji przybliżających odbiorcom zmyślone oraz prawdziwe historie, wciąż jedną z najlepszych metod ich doświadczenia są książki kryminalne i thrillery.

Książki kryminalne i thrillery – dlaczego uwielbiamy straszne historie?

Miłośnik horrorów i kryminałów bezzwłocznie powie, że chodzi o silny zastrzyk adrenaliny. Oglądając bądź czytając straszne historie pragniemy przez kilka godzin pozwolić ponieść się przenikliwemu odczuciu strachu, którego rzadko doświadcza się na co dzień. Dzisiaj brak dla człowieka w naturze poważnych zagrożeń, a gdy już się czymś stresujemy to najczęściej zdrowiem, finansami albo utratą zatrudnienia. Jeżeli nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie znajdujemy się w sytuacjach, w których nasze ciało produkuje w dużych ilościach adrenalinę, nazywaną hormonem przetrwania i stresu. A właśnie uczucie lęku uczy nas radzić sobie z kryzysowymi sytuacjami. To dlatego bajki Andersena czy braci Grimm mają nierzadko tak niepokojący i okrutny wydźwięk – tak historie te uczyły dzieci o zagrożeniach otaczającego ich świata, pokazując im w tym samym czasie, że to co dobre nie zawsze wygrywa.

Filmowe ekranizacje kryminalnych książek nie są tak dobre jak pierwowzór

XXI wiek to wiek szybkiej kultury. Odbiorcy, jeżeli wyłuskają na nią kilka godzin, poszukują filmu lub serialu limitowanego, którego obejrzenie zajmie nie więcej niż kilka godzin. Sympatycy kryminałów i horrorów są właściwie rozpieszczani liczbą produkcji tego typu, które oferowane są na przeróżnych platformach VOD. Co warte podkreślenia, nierzadko te filmy i seriale są oparte na głośnych książkach, ale ustępują swoim pierwowzorom i ich oglądanie nie daje porównywalnej satysfakcji jak czytanie oryginału. Książkę, zwłaszcza historię kryminalną i horror, odbiera się inaczej niż serial fabularny – dłużej, a przy tym z większą atencją. W książce każdy opis, rozmowa czy postać (również ta czwartego planu) ma wpływ na budowanie klimatu snutej opowieści. Strach wyzwalany jest u czytelnika na ogół niespiesznie, lecz pozwala to na precyzyjniejszą analizę opisanych relacji bohaterów i wydarzeń. Jeżeli zatem uwielbiasz czytać i znajdujesz na to chwilę, daj się nastraszyć książkom kryminalnym, horrorom oraz thrillerom.

Nasze dane:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa