Systemy rynnowe – istotna część konstrukcji dachu

orynnowanie dachu, rynny dachowe

Systemy dachowe składają się z wielu modułów. Wśród tych, które mają największe znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości oraz komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia sprawne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu problemów wynikających z jej kumulowania się. Nie powinniśmy zatem bagatelizować wyboru prawidłowych modułów wchodzących w jego skład. To jednak zagadnienie trudne i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz zdolności – tak samo jak zakładanie rynien. Co w takim razie winniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie funkcje pełnią takie systemy? Z jakich elementów się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Systemy rynnowe – z jakich elementów się składają?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z wielu pomniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z rozmaitego kształtu rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa deszczówka schodząca z dachu, składają się na nie również rynny pionowe oraz elementy znajdujące się na poziomie gruntu albo pod ziemią, których zadaniem jest odprowadzenie wody do ścieków. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na granicy budynku – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer wraz z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie przeróżnych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a następnie do kanalizacji.

Rynny plastikowe, metalowe albo PCV – co wybrać?

W asortymencie sklepów budowlanych dostępne są systemy rynnowe wykonane z różnych surowców – głównie z metalu bądź plastiku. Które z nich będą najtrafniejszym wyborem? To zależy od rodzaju obiektu budowlanego oraz tego, jak bardzo jest on wystawiony na opady atmosferyczne. Decyzję o doborze konkretnego systemu rynien powinno się więc skonsultować z ekspertem.

Nasze dane:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08