Smaczna żywność, która wytrzyma wiele miesięcy – o kiszonkach

kiszonki warzywne, domowe przetwory z warzyw

Kiszone warzywa są tak mocno zakorzenione w polskiej kuchni, że uważamy, iż jest to wyłącznie słowiański przysmak, z rzadka wykorzystywany w innych regionach świata. Lecz kiszone przetwory warzywne znane są nie tylko w Europie, ale także w Ameryce Południowej i Północnej oraz w Azji.

Kiszonki – czyste zdrowie na naszym talerzu

Zgodnie z wiedzą historyków proces zabezpieczenia pożywienia przez ich zanurzenie w solance, w soli bądź w roztworze octu, stosowany jest przez ludzi od ponad czterech tysiące lat. Ta metoda prawdopodobnie nie wywodzi się nawet z Europy, a z terenów dawnej Mezopotamii. Żywność poddana fermentacji mlekowej nie psuje się, gdyż niska kwasowość roztworu, w którym się ją zanurza, blokuje rozmnażanie się bakterii gnilnych. Parę wieków temu była to najlepsza metoda, by przedłużyć okres przydatności do konsumpcji ryb, warzyw oraz mięsa niekiedy o kilka miesięcy. Stąd też przyjął się zwyczaj przygotowywania m.in. kiszonych przetworów z warzyw z myślą o miesiącach zimowych. Kwaszonki od zawsze słyną z własności prozdrowotnych, co naturalnie jest prawdą. Wyróżniają się one np. ogromną zawartością witaminy C, dlatego też marynarze statków, które zaopatrzone zostały w kiszonki, rzadziej cierpieli z powodu szkorbutu. Ciekawostką jest, iż w języku polskim kwaszone przetwory z warzyw nazywa się w swobodnej mowie “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… karma objętościowa dla zwierząt np z owoców dyni i koniczyny białej.

Smak kwaszonek warzywnych różni się w poszczególnych rejonach świata

Najbardziej rozpowszechnionym kiszonym warzywem jest ogórek, którego używa się w kuchni właściwie na całym świecie, również w Kanadzie oraz w USA, gdzie ten typ przetworów warzywnych nie cieszy się dużą popularnością. Lecz pickle są tam bodajże niesłychanie lubianym składnikiem hot-dogów, kanapek oraz burgerów. Nad Wisłą prócz ogórka, bardzo popularne są kwaszona kapusta i buraki, których używa się do przyrządzania zup oraz surówek. Jednakże nie tylko te warzywa można kisić. W różnych regionach świata kisi się m.in. botwinkę, marchew oraz owoce (przykładowo cytryny), a niekiedy nawet jaja.

Ocet i Solanka modyfikują teksturę oraz smak warzyw, nadając im kwaśność i chrupkość. Kiszonki nie tylko z warzyw, na przestrzeni lat stały się bazą lub istotnym dodatkiem do setek dań narodowych. Warto wiedzieć, iż smak kiszonek bywa inny w poszczególnych regionach świata, gdyż zależy on od dodatków do zalewy, które wykorzystuje się w trakcie kwaszenia. Skutkiem tego ogórek wyprodukowany wedle typowej polskiej receptury, miał odmienny smak niż ten zakiszony np. w USA.

Nasze dane:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]