Chcesz odżywiać się zdrowo? Kupuj żywność ekologiczną

ekologiczne przetwory, ekologiczna żywność online

Od prężnego rozwoju przemysłu spożywczego, który obserwujemy od początku XX wieku, artykuły jedzone przez nas każdego dnia zaczęto nagminnie nasycać różnymi substancjami przedłużającymi ich zdatność do spożycia. Jednak wraz z dojrzewającą wiedzą nabywców odnośnie tego, co jedzą i jakie może to wywoływać konsekwencje dla ich zdrowia, w ostatnim czasie coraz częściej szukają oni artykułów wyprodukowanych z żywności eko.

Żywność ekologiczna – z upraw nie wykorzystujących chemicznych pestycydów i nawozów

Aby jakiś wyrób dostępny w naszym kraju mógł mienić się „ekologicznym”, musi spełnić wiele wytycznych. Żywność eko i przetwory z niej wykonane muszą zdobyć odpowiednie certyfikaty nadawane przez wyznaczone do tego instytucje. Fundamentalną jednakże właściwością spożywczych artykułów eko jest to, że użyte do ich przyrządzenia owoce i warzywa uprawiano z zachowaniem kluczowych obostrzeń rolnictwa ekologicznego. To znaczy, iż rolnicy nie stosowali syntetycznych środków protekcji roślin ani nawozów mogących mieć negatywny wpływ nie tylko na samopoczucie ludzi, ale które również są zagrożeniem dla środowiska. Niektóre wszak nawozy zanieczyszczają wody powierzchniowe lub wywołują zakwaszenie gleby, a opryski pół syntetycznymi pestycydami nierzadko powodują np. śmierć pożytecznych pszczół. Tymczasem na skutek ekologicznej uprawy warzywa i owoce posiadają niższą zawartość azotynów, azotanów i metali ciężkich, a to oznacza, że mniej tych niepożądanych związków przedostanie się do organizmu ich konsumentów.

Co powinno być umieszczone na etykiecie przetworów ekologicznych

Przetwory eko podlegają stałemu nadzorowi na wszystkich etapach produkcji, w tym również w trakcie przechowywania i przewozu. Co istotne, jeżeli artykuł spełnia wymogi, jego wytwórca prócz rutynowych informacji m.in. o wartościach odżywczych, terminie zdatności do spożycia, temperaturze składowania oraz wadze netto, miejscu produkcji składników, musi także bezwzględnie podać numer ID jednostki certyfikującej ten artykuł oraz umieścić logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, którym są białe gwiazdki tworzące w kształt liścia. Szukając ekologicznych przetworów powinno się zatem czytać starannie etykiety produktów, a nabywając je online bezpośrednio od producenta sprawdzić, czy zamieścił on na stronie informację o zdobytych certyfikatach.

Nasze dane:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]