ABC jeździectwa – kantar dla konia

Potrzebujesz kantara? Kliknij tutaj.

Kantar jest fragmentem uprzęży dla konia. Bardzo przypomina uzdę, bowiem jedyną różnicą pomiędzy nimi jest nieobecność wędzidła – elementu wkładanego do pyska umożliwiającego przekazywanie sygnałów do poruszającego się konia. Kantar to jedna z najistotniejszych części ekwipunku jeździeckiego, z którą konie praktycznie się nie rozstają. Skutkiem tego musi on być dopasowany do zarysu i wielkości głowy konia, jak również nie być powodem powstania zadrapań. Jak więc znaleźć stosowny kantar dla konia? Na jakie jego właściwości wypada zwrócić szczególną uwagę?

Kantar skórzany czy podszywany – który wygodniejszy dla zwierzęcia?

W sklepach odnajdziemy rozmaite warianty kantarów: taśmowe, skórzane, podszywane czy sznurkowe. Te ostatnie, nazywane też halterami, są polecane z uwagi na ogromną kontrolę, którą dżokej za ich pośrednictwem może sprawować nad koniem. Dla konia znacznie wygodniejszy jest natomiast kantar skórzany albo taśmowy. Dużo większą wygodę gwarantują kantary podszywane – na przykład syntetycznym albo naturalnym futrem, które da się odczepić celem umycia. Kantar tego rodzaju doskonale chroni przed powstaniem obtarć, a jednocześnie pozwala przywiązać konia na czas pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas spacerów albo tresury.

Kantary – jakie rozmiary można kupić

Wytwarzanych jest kilka rozmiarów kantarów dla koni. Rozmiar mini to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych lub źrebiąt. Kolejny to shetty (0), który powinni stosować posiadacze pokaźniejszych źrebiąt oraz koni szetlandzkich. Kantar określany jako pony (1) jest z kolei opracowany z myślą o kucach (np. islandzkich) i rocznych koniach większości ras. Kantary cob (2) i full (3) są zaś średniej wielkości i pasują m.in. do koni huculskich, arabskich, holsztyńskich oraz hanowerów. Największy rozmiar to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak shire czy konie belgijskie) i dużych ras gorącokrwistych (na przykład kladrubskich).

Nasze dane:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]