Złoto bulionowe w monetach – inwestycja w metale szlachetne

Dowiedz się więcej o monetach złotych na https://goldbroker.pl/zlote-monety-bulionowe/.

Osoby, które postanowiły inwestować w złoto mogą skorzystać z wielu różnych propozycji: kolekcjonować biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje podmiotów działających na rynku metali szlachetnych lub kupować fundusze inwestycyjne lokujące zasoby w branże gospodarki związane z tym kruszcem. Inną taktyką jest nabycie złota inwestycyjnego, które dostępne jest nie tylko w postaci sztabek, lecz również monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – nie są wybijane w limitowanym nakładzie

Złote monety kojarzymy przede wszystkim z monetami kolekcjonerskimi, aczkolwiek monety bulionowe, a więc lokacyjne, czy to ze złota czy z pozostałych metali szlachetnych, odróżniają się od nich pod paroma względami. Po pierwsze monety bulionowe są bite celem lokowania w nich kapitału, z tej przyczyny ich nakład niezależnie od roku nie jest ograniczony ilościowo, a poniekąd regulowany przez popyt na rynku. Złote monety bulionowe nie są emitowane w kolekcjach tematycznych bądź w związku z pamiętnymi rocznicami, dlatego ich design niesłychanie sporadycznie podlega „odświeżeniu”. Zazwyczaj złote monety bulionowe bite przez konkretną mennicę odróżniają się od siebie wyłącznie datą emisji. Charakterystyczne jest to, iż część monet bulionowych, mimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie posiada swojego nominału podanego w walucie, a ich rzeczywistą wartość determinuje waga i próba wykorzystanego do ich bicia kruszcu. Atutem monet bulionowych jest to, że są znane w każdym zakątku świata, więc ich odsprzedaż jest łatwiejsza aniżeli lokalnych monet kolekcjonerskich.

Złote monety bulionowe – czasami zawierają dodatek innych metali

Najczęściej wybierane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 uncji trojańskiej, jednak mennice wybijają też monety o wadze 1/4 czy 1/10 uncji złota. Trzeba wiedzieć, iż monety bulionowe wybijane są zwykle z 24 karatowego złota, a więc .9999, ale przykładowo. Amerykański Gold Eagle lub południowoafrykański Krugerrand wybijane są 22 karatowego kruszcu. Gdy monety bulionowe zawierają dodatek miedzi, ma to głównie na celu zwiększenie twardości monety i w rezultacie redukcję ryzyka jej zniszczenia. Takie monety z dodatkiem innych metali są odpowiednio cięższe, a nominał, którym są opisane świadczy o wadze czystego złota zużytego do ich wybicia.

W ofercie krajowych dostawców złotych monet bulionowych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez przeszkód natrafią na najpopularniejsze z nich, a więc Pandę, Kangura czy wymienione wyżej Krugerrandy.

Nasze dane:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]