Podstawowe informacje o systemie rozliczeń SWIFT

Skieruj się tu jeżeli interesujesz się systemem bankowym SWIFT.

Mimo, że praktycznie rzecz biorąc na co dzień korzystamy z usług bankowych, masa Polaków pierwszy raz dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania wdrożenia sankcji w stosunku do Rosji jako riposta Zachodu na wojnę na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych XX wieku i stanowi jeden z filarów sprawnego działania międzynarodowego rynku finansów.

Jak działa system rozliczeń SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle natomiast tym skrótem określa się międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby z pewnością o wiele bardziej skomplikowane niż teraz. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, ale nie jedyny stosowany współcześnie system tego typu. Oprócz niego np. w Polsce funkcjonują też z systemów: Elixir, SEPA czy SORBNET.Na całym świecie funkcjonują również różne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia bankowe na terenie danego kraju.

Czym w związku z tym wyróżnia się system rozliczeń SWIFT? Używany jest prawie we wszystkich państwach świata i korzystają z niego nie tylko banki, których liczba obecnie przekroczyła już 11 tysięcy, ale też domy maklerskie, giełdy i mnóstwo innych podmiotów finansowych. Każdy uczestnik systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój unikalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter i cyfr). Możliwe jest też przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, wówczas taki kod posiada 11 znaków.

System bankowy SWIFT – przedstawiamy kody BIC/SWIFT popularnych polskich banków

Nawet jeśli zaledwie okazjonalnie korzystasz z transakcji międzynarodowych, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, a przynajmniej wiedzieć jak błyskawicznie znaleźć takie dane. Poniżej wymieniamy kody BIC kilku najpopularniejszych banków, mających oddziały w Naszym kraju.

– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]