Korekcja stożka rogówki – jakie metody się wykorzystuje?

Wszystko, czego warto dowiedzieć się o korekcie stożka rogówki, uzyskasz na voigtklinikaoka.pl.

Keratoconus, zwany inaczej stożkiem rogówki, to dolegliwość, która niezmiernie utrudnia życie – pogarsza jakość widzenia oraz może być przyczyną innych chorób oczu. Dzisiejsze kliniki okulistyczne potrafią jednak sprostać tym problemom. Jak zatem powinna przebiegać korekta stożka rogówki?

Stożek rogówki nierzadko towarzyszy innym schorzeniom oczu

Rogówka to przezroczysta część oka, która mocno ogniskuje promienie światła. Leży przed tęczówką i jest ukrwiona w niewielkim stopniu, jednak ma dużo nocyceptorów. W okolicy 30. roku życia może ulec odkształceniu przejawiającemu się ścieńczeniem oraz uwypukleniem w centralnej części. Dzieje się tak w wyniku osłabienia tkanki, która, wedle niektórych teorii, ulega oddziaływaniu wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje miopię i krótkowzroczność, przez co chory widzi zdecydowanie gorzej i staje się bardziej wyczulony na promienie świetlne. Pacjenci skarżą się też na pieczenie oczu, czasem zdarza się także podwójne widzenie. Keratoconus często współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, między innymi zapaleniem spojówek. Na szczęście współcześnie skuteczne leczenie stożka rogówki jest możliwe. Na początkowym etapie choroba jest prostowana za pomocą soczewek kontaktowych albo szkieł korekcyjnych, później jakkolwiek nieodzowne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Korekta stożka rogówki – metody wszczepienia pierścieni śródrogówkowych i cross linking

Korektę stożka rogówki przeprowadza się za pomocą rozmaitych zabiegów medycznych. Obecnie najskuteczniejszym sposobem na poprawę ostrości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne podejmują się również korekcji stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. zabieg Topoguided. Najlepsze rezultaty dają procedury korzystające z technologii mapowania rogówki, która pomaga osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei umożliwia korygowanie niezborności lub krótkowzroczności przy pomocy soczewek kontaktowych. Chorzy mogą też po po odpowiednim czasie udać się na zabieg z użyciem lasera, który zupełnie usunie wadę wzroku.

Nasze dane:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]