Topaz mistyczny – biżuteria na wszystkie okazje

Nie szukaj już więcej! W tym miejscu znajdziesz mistyczny topaz.

Niepowtarzalny blask i oryginalny, jak na topaz, kolor to najistotniejsze cechy topazu mistycznego, od lat szczycącego się wielkim zainteresowaniem entuzjastów ozdób. Mimo że na pierwszy rzut oka można mylnie stwierdzić, że to odmienny minerał, topaz mistyczny okazuje się naprawdę zwykłym topazem. Jego oryginalne właściwości są efektem odpowiedniej technologii wyrobu – naturalny topaz jest podczas niej wystawiany na działanie gorąca oraz pokrywany cienką warstwą kruszcu ozdobnego. Właśnie dlatego topaz mistyczny prezentuje się tak niesamowicie.

Barwy topazu mistycznego

Barwy, które przybiera topaz mistyczny zależą zwłaszcza od kruszcu, z którym jest połączony. Szczególnie często spotykany jest karmazynowy topaz mistyczny, który powstaje w połączeniu z tytanem. Chrom powoduje natomiast, że topaz przybiera fioletowy kolor, niebieski z kolei jest efektem rozgrzania kamienia bez żadnych domieszek. Doskonałe skutki daje wykorzystywanie czystego topazu – szczególnie pozyskanego w Afryce, Ameryce Południowej oraz Azji.

Przykłady użycia topazu mistycznego

Jak już wspomnieliśmy, niepowtarzalne cechy topazu mistycznego są bardzo doceniane przez złotników. Chętnie stosują go więc do wyrobu naszyjników, kolczyków czy broszek. Wbrew powszechnemu mniemaniu biżuteria z topazem mistycznym może być noszona nie jedynie do eleganckich strojów – doskonale prezentuje się również w pracy. Ważna okazuje się też mnogość kolorów, dzięki której prościej można dobrać ozdoby do danej kreacji.