Obrączki ślubne – tradycja znana od wieków

Kup obrączki Kraków na https://obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla wielu ślub jest szczególnie emocjonującym dniem życia. Ceremonia ta jednoczy młodą parę na zawsze, a oznaką ich zaangażowania, wierności i miłości są obrączki ślubne.

Obrączki – element obrzędu zaślubin od XIII wieku

Początkowo nie nie istniało rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe i obrączki, z tej przyczyny ich dzieje są wspólne i sięgają daleko w Starożytność. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, na skutek czego podarowanie żonie pierścionka stało się cząstką obrzędu ślubu. Niewielu wie jednak, że mężowie zaczęli nosić na palcu obrączkę ślubną kilkaset lat później. Już wcześniej bywały przypadki, iż wsuwali pierścienie na dłoń jak wyruszali na wojnę, aczkolwiek tradycja ta spopularyzowała się dopiero w XX w., a konkretnie w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć wojakowi, iż czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której winien pozostać wierny. W naszym kraju para małżeńska nosi obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej dłoni, jednak w innych krajach, jak np. we Francji, w Turcji, w Czechach albo w USA, wsuwa się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie ze staroświeckimi wierzeniami biegnie legendarna “żyła miłości”, która wiedzie wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para wybiera i mierzy obrączki wspólnie, jednocześnie obyczaj mówi, że kobieta nie powinna finansować ich kupna, bo jest to obowiązek mężczyzny.

Obrączki – kiedyś z żelaza, teraz z platyny lub złota

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się bardziej stonowaną estetyką. Na przestrzeni wieków wytwarzano je z różnych surowców, bardziej lub mniej trwałych. Dopiero później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (jak żelazo czy mosiądz) symbolizujące siłę miłości. Dziś do ich stworzenia używa się najczęściej złota i platyny, które są oznaką zaufania do partnera. Rzecz jasna, inkrustuje się je często kamieniami szlachetnymi, jednak w dalszym ciągu najchętniej nabywane są uniwersalne, proste złote pierścienie oraz delikatne obrączki, w których wykorzystano zestawienie dwóch typów złota (przykładowo tradycyjnego z różowym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek, mają też nierzadko w swojej ofercie grawerowanie artystyczne. Mamy więc możliwość personalizacji obrączki dodając do nich imiona małżonka, datę ślubu lub istotny dla młodej pary cytat.

Nasze dane:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]